50. Nagroda im. O. Kolberga – laureaci 2023

  • Wręczenie 50. Nagrody im. Oskara Kolberga odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie.
  • Nagroda przyznawana jest za zasługi dla polskiej kultury ludowej.
  • Wyróżniono twórców, badaczy oraz instytucje związane z kulturą ludową.
  • Laureaci otrzymają medale, dyplomy oraz nagrody finansowe.
  • Minister Kultury wspiera ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Polski.

W dniu 9 lipca 2025 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia 50. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wyróżnienie to przyznawane jest twórcom, badaczom oraz instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do ochrony i promocji polskiej kultury ludowej. W tym roku nagrody przyznano w siedmiu kategoriach, obejmujących m.in. sztukę, muzykę, taniec oraz działalność społeczną.

Laureaci w kategoriach twórczych

W kategorii dla twórców z dziedziny sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych wyróżniono kilka znaczących postaci. Wśród laureatek znalazły się m.in. Franciszka Ogonowska, poetka i prozaiczka z Dobużka Kolonii, której twórczość odzwierciedla codzienność i obrzędowość Zamojszczyzny, oraz Franciszek Jesiuk, śpiewak i tancerz z Biskupizny, znany z współpracy przy festiwalu Tabor Wielkopolski.

Badacze i animatorzy kultury

W kategorii dla badaczy, naukowców i działaczy społeczno-kulturalnych wyróżniono Edwarda Henryka Cyfusa, autora ponad 200 gawęd i propagatora tradycji warmińskiej, a także Remigiusza Mazura-Hanaja, który jest znany z działalności na rzecz tradycji lirniczej w Polsce. Wyróżnione zostały również Aldona i Anastazja Sidor, które prowadzą muzeum etnograficzne na Suwalszczyźnie i organizują warsztaty rękodzieła.

Kapela i zespoły folklorystyczne

W kategorii dla kapel ludowych zwyciężyła Kapela Ochodzita, która od 1995 roku prezentuje muzykę górali żywieckich i śląskich. W kategorii zespołów folklorystycznych wyróżniono Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka”, Podhale Grupę Spiską oraz Zespół Regionalny „Zbójnicek”, które kultywują tradycje góralskie i promują folklor swoich regionów.

Nagrody honorowe i wyróżnienia specjalne

Wyróżnienia honorowe przyznano Limanowskiemu Domowi Kultury oraz Śląskiemu Związkowi Chórów i Orkiestr, które aktywnie działają na rzecz kultury ludowej. Dodatkowo, w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga, przyznane zostanie wyróżnienie specjalne dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez mistrza tradycji.

Uroczystość wręczenia nagród

Gala wręczenia nagród, która odbędzie się 9 lipca, będzie miała szczególny charakter, a laureaci otrzymają medale im. Oskara Kolberga, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do uhonorowania twórców kultury ludowej, ale także do podkreślenia znaczenia tradycji w polskiej kulturze. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego są fundatorami nagród, co podkreśla ich zaangażowanie w ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego Polski.

Źródło: rdc
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments