21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Białymstoku

  • Festiwal Nauki i Sztuki odbywa się w Białymstoku i Wilnie.
  • W programie festiwalu jest ponad 500 różnorodnych wydarzeń.
  • Tematem przewodnim są wyzwania związane z antybiotykami.
  • Uczelnie przygotowały warsztaty i wykłady dla różnych grup wiekowych.
  • Festiwal ma na celu popularyzację nauki w regionie.

W Białymstoku rozpoczął się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, największa impreza popularyzująca naukę w regionie. W tegorocznej edycji bierze udział 11 uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Festiwalowe wydarzenia odbywają się również w Wilnie, gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku. Inauguracja festiwalu miała miejsce w Pałacu Branickich, siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który koordynuje tegoroczną edycję.

Inauguracja Festiwalu

Festiwal został zainaugurowany w piątek po południu, a w programie znalazł się wykład prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat na temat „Antybiotyki: od wielkich odkryć do globalnych problemów – korzyści i zagrożenia”. Uczestnicy mogli również posłuchać o historii odkrycia penicyliny w Polsce oraz zobaczyć zrekonstruowane laboratorium Aleksandra Fleminga. Wydarzenia inaugurujące festiwal nawiązują do hasła tegorocznej edycji, które brzmi: „Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe”.

Tematyka Festiwalu

W tym roku festiwal ma szczególne znaczenie, ponieważ przypada 80. rocznica przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny oraz 70. rocznica śmierci Aleksandra Fleminga. Jak podkreśliła prof. Anna Moniuszko-Malinowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, antybiotyki odegrały kluczową rolę w historii medycyny, ratując życie wielu ludzi. Jednak współczesne wyzwania związane z nadużywaniem antybiotyków oraz rozwijającą się antybiotykoopornością są tematem, na który organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę.

Wydarzenia Festiwalowe

W ramach festiwalu zaplanowano ponad 500 wydarzeń skierowanych do różnych grup wiekowych, w tym wykłady, warsztaty, pokazy, koncerty i spektakle. Najwięcej wydarzeń, około 130, przygotował Uniwersytet w Białymstoku, który połączył je z Dniem Otwartym. Uczelnia zaprasza na wykłady dotyczące podlaskich szeptuch, sztucznej inteligencji oraz szyfrowania. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć pokazy w planetarium.

Oferty Uczelni Technicznych i Artystycznych

Politechnika Białostocka, największa uczelnia techniczna w regionie, przygotowała spotkania dla dzieci, podczas których najmłodsi dowiedzą się, dlaczego nie warto używać suszarki podczas kąpieli, oraz wezmą udział w chemicznych warsztatach. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaprasza na warsztaty szycia chirurgicznego oraz pierwszej pomocy. Uczelnie artystyczne również przygotowały atrakcje, w tym spektakle i koncerty, które będą miały miejsce w filiach Akademii Teatralnej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Partnerzy Festiwalu

Wśród partnerów festiwalu znajdują się Akademia Łomżyńska, Akademia Podlaska w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku. Festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu SON II. Patronatem medialnym festiwal objął serwis Nauka w Polsce.

Źródło: scienceinpoland

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments